Chystáte se vybrat si novou sedací soupravu nebo pohovku a nevíte, na co se první zaměřit? Začněte třeba tím, že si položíte následující tři otázky:

Kde bude?

Před samotným výběrem materiálu a tvaru sedačky je dobré si nejprve ujasnit, kam ji chcete umístit a podle toho pak volit její rozměr. Mějte na paměti, že sedačka by měla být tak velká, aby:

  • nezpůsobovala problém při pohybu v místnosti;
  • nebyla umístěna příliš blízko dveří, oken, radiátorů či televizních obrazovek;
  • nepůsobila příliš mohutným dojmem nebo naopak nebyla příliš malá a v místnosti zapadlá (Opravdu zde není potřeba řídit se heslem: Čím větší, tím lepší.;

Prvním krokem by proto mělo být změření prostoru, v němž se bude sedačka či pohovka nacházet a přitom myslet na výše zmíněné body.

K čemu bude?

Měli byste se také zamyslet nad tím, k jakému účelu bude sedačka sloužit. Pokud jste častým hostitelem návštěv, potom byste měli tuto skutečnost zvážit a poohlédnout se po sedací soupravě, která bude určena k příležitostnému spaní a z níž díky jednoduchému rozkládacímu mechanismu vytvoříte v okamžiku dvojlůžko. V případě, že Váš obývací pokoj má sloužit zároveň jako Vaše ložnice, uvažujte nad sedací soupravou určenou k častému až každodennímu spaní. Taková sedačka musí být vybavena velmi kvalitním rámem, kvalitní matrací a kvalitním rozkládacím mechanismem.

Jaká bude?

V následujícím kroku přichází prostor pro promyšlení, jak by měla sedačka či pohovka vypadat. Zamyslete se nad tím, jaký typ bude pro Vás nejpraktičtější, nejpohodlnější a tvarově a vzhledově bude zapadat do Vašeho interiéru.

Pokud nemáte jasnou představu, z jakého materiálu by měla být vyrobená, doporučujeme navštívit některou z našich prodejen a osobně si prohlédnout a vyzkoušet vystavené modely sedaček či prohlédnout vzorky dostupných barev a vzorů materiálů (dřevo, látky).

Na výběru potahové látky je závislá trvanlivost sedacího nábytku. Praktickým potahovým materiálem je kůže, která je vhodná i pro alergiky, jelikož se lépe udržuje a neumožňuje přijímání prachu a jiných nečistot do vnitřního čalounění. Je mechanicky odolná a z tohoto důvodu má i delší životnost. Nevýhodou kožených sedacích souprav je snad jen vyšší pořizovací cena. Další variantou potahového materiálu jsou látky se speciální úpravou, která zajistí sedací soupravě delší životnost. Například potah s rezistentní úpravou proti skvrnám vydrží jak problematické fleky od vína či kávy, tak i „ zkrášlení“ sedačky propiskou či fixou Vašimi malými umělci. Tyto skvrny lze z tohoto materiálu bez problémů vyčistit vodou a mýdlovým přípravkem.