Vlastnosti látek a jejich údržba
O každý nábytek je potřeba se starat, aby vydržel co nejdéle a v co možná nejlepším stavu. Pravidelné ošetřování a čištění povrchu nábytku je samozřejmostí, ovšem není už tak jasné, jaký prostředek použít na konkrétní materiál. Látek na sedací nábytek je nepřeberné množství. Přikládáme zde proto informace o nejčastějších materiálech, příp. tipy, jak se nejlépe zbavit různých skvrn.
Obecně platí, že při čištění je nutné používat měkkou houbu či bavlněný hadřík. Látky se však nesmí namáčet, proto používáme pouze speciální pěnu. Vyvarovat by se mělo také strojovému čištění povrchů sedacího nábytku.
MIKROVLÁKNO
Mikrovlákno je vysoce kvalitní, jemná látka se sametově hladkým povrchem. Skládá se z jemných umělých vláken, i přesto je velmi odolné proti zmačkání a má dobrou barevnou intenzitu. Další výhody jsou prodyšnost a odolnost proti odřeninám, škrábancům a nečistotám. Dobře se udržuje i čistí. Rozdíly v kvalitě jsou rozpoznatelné na dotek i podle vzhledu. Kvalita závisí na hustotě nosného materiálu, která se také odráží na jemnosti povrchu a barevné intenzitě.
Sedací nábytek s mikrovláknem je vhodné jednou měsíčně vykartáčovat kartáčem na oblečení. Čas od času vyluxujte povrch od prachu s nástavcem na tkaniny nebo potahy. K běžné údržbě nábytku nepoužívejte vysavače s velkým výkonem (1500 – 2500 W), protože přes potah by se mohly protáhnout i vnitřní vlákna čalounění. Ideální je proto vysavač o výkonu od 500 do 750 W.
Odstranění skvrn
- Mastnotu, fix, inkoust, stopu od rtěnky, saze, smůlu, zvratky či kakao ošetřete vlažnou vodou s trochou šamponu. V případě, že to nebude stačit, použijte 90% ethylalkohol a lehce skvrnu odstraňujte. Jako alternativu lze použít 5% amoniak.
- Tekutiny jako pivo, víno, limonády a alkohol okamžitě odsajte savým papírem nebo hadrem a ošetřete místo vlažnou vodou se šamponem.
- Na krev, bláto či moč je vhodné namočit houbičku ve studené vodě a poté postižené místo nedrhnout, ale jen jemně čistit od krajů směrem ke středu. Případně lze použít studenou vodu se šamponem.
- Rez a starou krev odstraníte bílým hadříkem s roztokem kyseliny citrónové (1lžíce/100ml). Hadřík v něm navlhčete a od středu do kraje jemně čistěte postižené místo.
- Vosk ze svíčky rozhodně nezažehlujte. Suchý vosk odstraníte pomocí 90% ethylalkoholu.
- Ohledně dalších problematických skvrn, např. od propisky, laku atd., se obraťte na radu odborníka. V žádném případě nepoužívejte ředidla nebo rozpouštědla.
ŽINYLKA – REŽNÁ LÁTKA (pletená látka)
Žinylka je jako potahová látka tkaná běžným způsobem a na rozdíl od velurových tkanin, jako je např. mikrovlákno, je s rounem (odborný výraz pro nosnou tkaninu) nezaměnitelná. Trvanlivost této tkaniny se stanovuje na základě surovin použitých pro její výrobu. K těm nejtrvanlivějším zároveň patří polyakrylové a polyesterové látky.
Údržba i odstranění skvrn je stejná jako u mikrovlákna.
AQUACLEAN – vodou omyvatelná látka
Technologie Aquaclean je revoluční povrchová úprava, která umožňuje odstranit skvrny pouze pomocí vody. Údržba je tak velmi jednoduchá a skvrny odstraníte za minimum času.
Aquaclean pomáhá odstraňovat většinu skvrn vzniklých v domácnosti (víno, inkoust, omáčky, tuk, bláto, čokoláda, krém atd.), usnadní vám tak život a vy získáte více času na důležité věci.
AquacelanTechnology je pokročilá ochrana vaší čalouněné sedačky. Tato úprava pokrývá jednotlivá vlákna neviditelnou molekulární vrstvou, která zabrání proniknutí nečistot do látky.
Odstranění skvrn: POUZE VE TŘECH KROCÍCH
1. Z čalounění odstraňte zbytky nečistot.
2. Skvrnu navlhčete vodou, buď přímo, nebo savým mokrým a vyždímaným hadříkem. Pár sekund počkejte.
3. Přitlačte hadřík na skvrnu a jemně ji krouživými pohyby otírejte. Pokud skvrna nezmizí úplně, proces opakujte, dokud není zcela odstraněna.
PRAVÁ KŮŽE
Kůže je pevná, odolná proti roztržení, jednoduchá na údržbu a je obzvlášť vhodná pro osoby s alergiemi. Je ceněná především pro svůj elegantní vzhled a jemnost. Tak jako u každého přírodního materiálu jakékoliv jizvy nebo nedostatky potvrzují pravost produktu.
Kůže může vydržet opravdu velmi dlouho a její pravidelná údržba dokáže ještě více prodloužit její životnost. Proto Vám doporučujeme jednou týdně utírat vlhčeným hadříkem prachové částice, usazené na nábytku. Kompletní čištění a impregnaci sedací soupravy pak provádíme (dle intenzity užívání) 2-4x za rok. Samozřejmě případné vzniklé skvrny odstraňujte ihned po jejich vzniku!
K údržbě koženého nábytku Vám doporučujeme používat pouze kvalitní přípravky, určené na tento typ materiálu (nám se osvědčil LEATHER MASTER KIT). Použitím nevhodného prostředku nebo jiné chemikálie můžete sedací soupravu závažně a nenávratně poškodit. Před aplikací jakéhokoliv prostředku na kůži proto nejprve vždy proveďte zkoušku prostředku na méně viditelném místě (např. na zadní nebo spodní části soupravy, která je skrytá).
Čištění chemickými čisticími přípravky s sebou nese určitá rizika:
- Aceton určité materiály odbarvuje a trvale poškozuje.
- Mastný glycerin nelze vyprat a je nezbytné ho pak odstranit chemicky.
- Technický benzín nechává na citlivých materiálech kontury, a to i přes opatrné nanášení. Těžko se pak odstraňuje a nemusí pomoci ani chemické čištění.
- Čpavek materiály trvale poškozuje, tkaniny v místě nanesení trvale zesvětlí nebo rozpustí barvy.
Také nesprávné užívání výrobku může vést k vážnému poškození kůže. Zde je pár užitečných rad, jak s koženým nábytkem zacházet:
- Na kožené čalounění nikdy nepokládejte noviny, časopisy nebo vlhké prádlo. Textilní a novinové barvivo může proniknout a zabarvit povrch kůže.
- K sezení užívejte pouze místa k tomu určená. Střídavě užívejte všechna místa sedací soupravy, aby se předešlo rozdílům ve vzhledu kůže a tvrdosti jednotlivých sedáků.
- Nevystavujte kůži přímému slunečnímu záření nebo jinému silnému zdroji světla. Předejdete tím změně odstínů barvy kůže.
- Neumisťujte kožený nábytek příliš blízko k radiátoru nebo jinému zdroji tepla. Minimální doporučená vzdálenost mezi tepelným zdrojem a koženým nábytkem je 30 cm.
- Chraňte Váš kožený nábytek před domácími mazlíčky. Jejich drápky, sliny a tělní výměšky mohou povrch kůže poškodit.
- Vyvarujte se kontaktu kůže s ostrými předměty, jako jsou například opasky nebo kovové doplňky kalhot. Kůže je velmi odolná, ale ne proti nečekaným událostem a poškození.
Za škody způsobené nesprávným dodržováním výše uvedených zásad neručíme a neneseme odpovědnost. Reklamace na takto poškozené zboží nemohou být akceptovány. Doporučení jsou velmi užitečná jak před nákupem, tak po nákupu a přispívají k delší trvanlivosti zakoupených sedacích souprav.