Vybalení 

Zakoupený sedací nábytek, včetně všech jeho přidružených dílů, bývá velmi dobře zabalen a je kolikrát náročné se k němu přes několik vrstev fólie dostat. Aby se nábytek nepoškodil, odstraňujte fólii a lepicí pásku pouze ručně, pokud možno bez použití nože či jiného ostrého nástroje.

Pokud jsou na spodní straně produktu svorky, odeberte je pomocí kleští, abyste se při další manipulaci s výrobkem neporanili.

Mechanismus rozkládací funkce je ve většině případů zajištěný šňůrou, popř. páskem potahové látky, kterou je potřeba odstranit. Položte díl s mechanismem na zadní stranu a poté zajištění odstraňte nožem, nebo nůžkami. Při zpětné manipulaci s dílem nábytku dávejte pozor, aby nespadl na zem. Mohlo by dojít k jeho poškození.

Jednotlivé díly sedací soupravy, resp. jejich spojovací části, sestavte a upravte do požadovaného vzhledu.

Tolerance

Sedací nábytek je vyroben z masivního dřeva, dřevotřísky, pružin, PUR nebo HR pěny a potahové látky. Jejich vzájemné působení může vydávat různé zvuky, takže občasné praskání dřeva, tření pěny o přilehlé součásti či slyšitelné natažení pružin (popř. jejich doraz) jsou brány za přirozené jevy, které nejsou důvodem k reklamaci.

Také si můžete všimnout, že tvrdost sedu není stejná u všech dílů jedné soupravy. Tvrdost je vždy závislá na velikosti sedací části, konstrukci produktu, příp. přítomnosti rozkládacího mechanismu.

Co se týče rozměrů produktů, ty se nedají měřit přesně a v technických výkresech mají pouze informativní charakter. Je nutné počítat s odchylkou +/- 3%. U výrobků, u nichž polštáře tvoří područku a opěrku zad, může být tato odchylka až +/- 4% (tyto části se po čase slehnou). K rozdílům v rozměrech výšky u jednotlivých elementů složených částí může docházet při nerovném povrchu podlahy. Nerovnost můžete odstranit namontováním podložky mezi spodní část sedací soupravy a nohu (pokud je toto možné).

Na sedačce či pohovce se mohou vytvářet záhyby (řasení), které jsou závislé od tloušťky a tuhosti potahového materiálu. Jemné, méně silné materiály vytvářejí více menších záhybů. Pevné a silné materiály vytvářejí méně záhybů, ale větších. Jelikož potahové materiály se při používání roztahují, je přirozeným jevem, že po čase dojde k roztažení potahové látky a jejímu následnému zvlnění. U sedacích souprav, kde jsou větší plochy potahové látky bez prošívání, může být toto zvlnění viditelnější. Ani toto zvlnění není důvodem k reklamaci.

Umístění

Doporučujeme řídit se následujících rad:

  • Neumisťujte sedací nábytek do bezprostřední blízkosti topných těles. Minimální odstup je 30 cm. Žár a teplo poškozují potahové materiály a výplně.
  • Neumisťujte nábytek do místností s vysokou vlhkostí. Výplně mohou reagovat na vlhkost, a tím změnit tvar a vlastnosti.
  • Neumisťujte nábytek do místností s halogenovými světly, do blízkosti oken nebo na přímé sluneční světlo. Dopadající UV záření způsobuje nevratné zesvětlení barvy potahového materiálu. Na toto je třeba brát ohled i při případném doobjednání dalšího dílu soupravy.

Správné užívání

Každý jistě ví, k čemu je sedací nábytek určen. Pokud chcete, aby Vám co nejdéle vydržel, vyvarujete se jeho přetěžování a nevhodnému používání. Nábytek rozhodně neslouží jako cvičební pomůcka ani hřiště.

Dávejte pozor, na co sedáte. Nesedejte na části, které nejsou k sezení určené! Opěrka ruky je pro ruce, opěrka zad je pro záda. Sedací souprava má rám, který je nedílnou součástí sedací soupravy. Je normální, že tyto rámy při usednutí v daném místě ucítíte. Ovšem nesprávné zatížení v místech, které k tomu nejsou určené, nebo v místech, kde je rám sedací soupravy, může deformovat výplň. Nesprávné a extrémní zatížení může také způsobit trhliny ve švech a deformaci konstrukce.

Pozor byste si měli dát i na to, v čem sedáte na nábytek. K rychlejšímu opotřebování sedací soupravy dochází, když sedáte na světlé potahové materiály v riflích. Ostré pásky, peněženky a klíče v zadních kapsách kalhot, přezky a zipy mohou také sedačku poškodit. Stejně tak i dámské punčochy, které působí na tkaninu jako smirkový papír. Také domácí zvířata přispívají svými drápky a škrábáním k opotřebování souprav a narušit povrch může také časté používání vlněné deky.

Je dobré čas od času promazat rozkládací mechanismus jednou až třemi kapkami oleje. Na mechanismus ale nikdy nepoužívejte žádný prášek.

Spojovací díly jednotlivých částí sedacího nábytku občas pořádně přitáhněte šroubovákem. Předejdete tím možnému vrzání sedací soupravy při používání.

V případě, že máte sedací soupravu s funkcí rozložení na lůžko a úložným prostorem v podobě vysouvacích šuplíků, je nezbytně nutné, aby byly tyto šuplíky při běžném užívání (tj. v nerozloženém a nevysunutém stavu) maximálně zasunuty pod sedací částí sedací soupravy (rám sedáků dosedá na přední desky těchto šuplíků). Pokud nebudou tyto šuplíky dostatečně zasunuty, může docházet k nevratnému prohýbání rámu sedáků.

Volné polštáře s jemnou výplní je vhodné často protřepat. Zadní opěrky, které jsou tvořeny polštáři, mají podobnou výplň jako polštáře. Pro dosažení komfortního sezení je nutné upravovat polštáře opěrek protřepáním dle potřeby. Po přepravě k Vám je možné, že nebudou mít ideální formu. Po řádném naklepání a natřesení by se ovšem do dvou dnů měly dostat do správného tvaru.